You are here: Home - Bez kategorii - Opony letnie

Opony letnie

Posted by on Czerwiec 26th, 2011 with 0 Comments

Co nam powie opona?

Sezonowa wymiana opon jest dobrym momentem, aby przejrzeć dokładnie ogumienie w naszym samochodzie. Ale nie tylko, warto robić to częściej. Na podstawie zużycia opon, możemy się dużo dowiedzieć o stanie technicznym podwozia.

Przyglądając się oponie, możemy uzyskać informacje, czy ciśnienie utrzymywane jest na właściwym poziomie. Należy pamiętać o opisaniu kół (z której strony i na jakiej osi pracowały) podczas ich ściągania. Stan zużycia opony zależy przede wszystkim od stylu jazdy kierowcy oraz od geometrii zawieszenia i ciśnienia powietrza.

W przypadku, gdy widoczne jest zużycie bieżnika na środku opony dostawcze letnie, to prawdopodobne w oponie panuje zbyt wysokie ciśnienie. Natomiast o zbyt niskim ciśnieniu, informuje nas nadmierne zużycie zewnętrznych części bieżnika. Warto więc zadbać o prawidłowe ciśnienie. Bezpłatne stanowiska do pompowania opon znajdują się na większości stacji benzynowych. Informacje o prawidłowej wartości ciśnienia możemy znaleźć na tabliczce naklejonej na słupku drzwiowym lub wlewie paliwa.

Z opon można wyczytać jeszcze inne informacje. I tak np. jednostronne zużycie bieżnika świadczy o nieprawidłowej geometrii zawieszenia, natomiast nadmierne zużycie wewnętrznej części bieżnika obydwóch przednich opon – ostrzega o nieprawidłowej zbieżności tzn. koła są zbyt rozbieżne. Natomiast gdy na obydwu oponach zużyte są zewnętrzne części bieżnika – zbieżność jest zbyt duża.

Natomiast, gdy bieżnik opony osobowe letnie jest zużyty równomiernie i co pewien czas pojawia się poprzeczna linia to znak, że opona jest już zużyta i należy ją wymienić.
W przypadku, gdy nadmiernie zużyta jest tylko jedna opona świadczy to o złym kącie pochylenia koła.

Na oponach można czasem zauważyć tzw. „ząbkowanie” opony osobowe. Dzieje się tak na skutek zużytych amortyzatorów. Można to łatwo sprawdzić przesuwając rękę po bieżniku. Jeśli opona jest „wyząbkowana”, to w jedną stronę ręka będzie się przesuwać płynnie, natomiast w drugą będziemy zawadzać o wystające kanty bieżnika. O „wyząbkowaniu” świadczy również znaczny wzrost hałasu, głównie przy małych prędkościach.

Leave a Reply

*

Windows 7

System operacyjny Windows 7 Home Premium 64bit RECOVERY. Jest to najnowszy system operacyjny firmy Microsoft. System posiada doskonały interfejs graficzny i zapewnia stabilną pracę zarówno w pracy jak i w domu. Windows 7 to doskonały sposób na dobrą zabawę odkrywając nowe możliwości Twojego laptopa. Wideo, zdjęcia, wszystko to jest łatwo dostępne w domu lub w podróży. Za pomocą kilki kliknięć można w łatwy i bezpieczny sposób korzystać z dostępnych sieci bezprzewodowych jak również przewodowych. Nowy Pasek zadań. Na pasku zadań możemy dowolnie, wedle uznania rozmieścić programy, dokładnie tak jak nam się podoba, na przykład ze względu na częstość korzystania z programu. Programiści zadbali także o możliwość ustawienia rozmiaru ikon, domyślnie ikony są duże, co ułatwia nam operowanie nimi. Pasek zadań posiada także funkcje podglądu programów. Mówiąc jaśniej, jeżeli najedziemy na przykład na ikonę przeglądarki, a obecnie mamy w niej otwartych kilka zakładek, wyświetlą się nam miniaturowe podglądy wszystkich otwartych zakładek, jeżeli zaś najedziemy myszą na miniaturowy podgląd, którejś z zakładek powiększy się ona do maksymalnych rozmiarów, na jakie pozwala nam monitor.